Meje učinkovitosti FHES-a + resnične zgodbe

Čeprav odpira FHES nove možnosti pri zdravljenju s hrano, pa ne pozabimo, da je to vendarle samo hrana, ne pa zdravilo ali celo panaceja. Naj z nekaj primeri ponazorimo, kje so pri zdravljenju njegove šibke točke.

Sonja
Leta 2001 je gospa Sonja prebolela pljučnico. Namesto da bi počivala, je še naprej neutrudno skrbela za hudo bolnega soproga in ta­ko se ji pljučnica ni povsem pozdravila. Upala je, da ji bodo večji odmerki FHES-a pomagali, pa so se ji znaki obolenja kljub temu »vlekli« več mesecev. Šele ko je okrepila svojo, sicer ve­getarijansko prehrano, z večjo količino beljakovin, so znaki obolenja povsem izginili.

Podobno kot opisuje dr. Meyers v knjižici o FHES-u in v svoji brošuri Superživila za trdno zdravje (izšla je tudi v slovenskem jeziku), je FHES zelo pomembno živilo, a ne vsebuje vseh esencialnih mikrohraniv, ki jih v sodobni prehrani tudi primanjkuje (zlasti mineralov in esencialnih aminokislin). Velikokrat zaleže že, če FHES-u dodamo kako zeleno superživilo (al­ge spirulina ali druge modrozelene alge, zelene sokove - sveže ali hladno dehidrirane).

Kot ka­že primer gospe Sonje, pa dandanes zlasti pri starejših, oslabelih in vegetarijancih primanjkuje na celični ravni tudi esencialnih aminokislin in so zato (tudi) beljakovinsko podhranjeni. Poleg tega ne gre pozabiti na esencialne maščobne kisline, ki jih v sodobni hrani prav tako primanj­kuje. Če teh prehranskih vrzeli ne zapolnimo dovolj, utegne imeti delovanje FHES-a omejen učinek.

Za ustrezno prehransko »prvo pomoč« uživajmo torej poleg FHES-a vsaj spirulino ali kako drugo zeleno superživilo, ki vsebuje vsega po malem: mineralov, esencialnih maščobnih kislin in tudi vse esencialne aminokisline (v omejenih količinah).


Slavko
Zobozdravnik, gospod Slavko, je zbolel za pljučnico in jo preležal ob antiobiotikih. Med boleznijo se je odločil, da se bo takoj po obolenju okrepil z živilom FHES. Tako je že dan po končanem uživanju antibiotikov začel jemati FHES. V 24 urah so se znaki pljučnice ponovi­li. Opustil je s FHES in znova dobil antiobiotike, kmalu ozdravel, po FHES-u pa znova posegel šele, ko je bila kura z antibiotiki povsem končana.

Dr. Meyers opozarja, da FHES zaradi svojih antioksidantskih sposobnosti utegne zmanjšati učinkovitost kemoterapije. Podobno kot učinkovine, ki jih uporabljajo pri kemoterapiji, so tudi antiobiotiki močni oksidanti. Po dr. C. Howardu je njihov ORP med + 700 in +1200 mV.

Antiobiotiki so zato sposobni uničiti pato­gene bakterije, katerih območje razvoja je (pri pH krvi 7,4) med približno -250 mV in +650 mV vrednosti ORP (dr. C. Howard). Za človeške celice je normalno biološko okolje antioksidantsko (ORP nižji od -100 mV). Z izbranimi živili, kakršno je FHES, lahko dandanes ustvarimo biološko okolje, ki je zelo antioksidantsko, v katerem se bakterije ne morejo razvijati - poleg tega pa s tem ne škodimo celicam. To težko dosežemo z navadnimi živimi živili, saj niso tako antioksidantska (sok pšeničnih bilk -230 mV, korenčkov sok do -110 mV...). Zato je FHES prava revolucija v krepitvi samoobrambnih sposobnosti organizma. Toda če mešamo FHES in zdravila, ki so močni oksidanti, lahko »pripeljemo« ORP našega biološkega te­rena v vmesno območje med -250 mV in +650 mV, v katerem se bakterije prav lepo razvijajo in bolezen lahko znova izbruhne.

Splošno pra­vilo je, da je FHES hrana, s katero si krepimo zdravje (pred uporabo antiobiotikov, kemotera­pije ... in po njej, da vzpostavimo normalno biološko okolje), pri boleznih pa o njegovi uporabi presoja zdravnik. Znano je, da so nekateri bolniki, ki so FHES uživali tudi med zdravljenjem z antibiotiki in pri kemoterapevtskem zdravlje­nju, zelo uspešno okrevali.

FHES ni škodljiv, a kot zelo močan antioksidant sproži intenzivno razstrupljanje organiz­ma. Če so izločala šibka, je lahko naval strupov, ki jih želi telo izločiti, zanje prevelik. To lahko povzroči znake detoksikacije, kot so glavoboli, slabosti, sluzenje iz nosu in grla, občutek predgripoznega stanja. Sedemletne izkušnje z uporabo FHES-a so pokazale, da so za učinke razstrupljanja najobčutljivejši kronični ledvični bolniki. Zato je treba njim in vsem oslabelim dajati sprva nizke odmerke FHES-a in jih postopno povečevati na normalo. Normalen odmerek znaša 4 kapsule na dan, mnogi se počutijo bolje tudi pri manjših odmerkih.

Dr. Iztok Ostan v sodelovanju z Alberto Ostan in Boženo Ambrozius, priredil Jernej Merkač

Ni komentarjev: